Zapraszamy do wysłuchania filmów umieszczonych na dole strony.

Filmy dotyczą niektórych z licznych przedsięwzięć wykonywanych przez członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej imienia doktora Adama Kazimierza Bilika przy Parafii św.Trójcy w Będzinie.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im.doktora Adama Bilika

Powstał 26 listopada 1995 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Szwarlika. Zarząd: Katarzyna Maciejewska (prezes), [Barbara Gajda (skarbnik) zm. 17.01.2021 r.], Jadwiga Maciejewska (sekretarz); członkowie: Jan Brząkała, Józef Wysocki, Joanna Feledyk, Grzegorz Paszta; [Felicja Góra zm. 31.12.2012 r.], Piotr Kuś, Józef Wabnik, Elżbieta Wyjadłowska, Janina Wyparło. Aktywnie działają na rzecz mieszkańców Będzina, m.in. prowadzą przedsięwzięcia charytatywne:
od 1998 r. - przedświąteczne zbiórki żywności;
od 2001 r. - 2017 r. "Nauka dla każdego" (wyprawki szkolne dla uczniów z niezamożnych rodzin będzińskich).
W 2005 r. utworzyli Parafialny Zespół CARITAS /podstawowe informacje poniżej w zakładce - Przystań Nadziei pod zdjęciem członków PZC/.
Prowadzą bibliotekę i czytelnię parafialne (kierownik: Barbara Gajda). Asystentem kościelnym POAK im.dra A.Bilika jest Proboszcz Ks.Kanonik Andrzej Stępień, Dziekan Dekanatu Będzińskiego.


Filmy na dole bloga. Zapraszamy do ich oglądania.

wtorek, 23 czerwca 2026

Początki Akcji Katolickiej w Parafii Św. Trójcy i proboszcz ks. Tadeusz Peche /1929-1937/.

Szczególnie liczną przedwojenną organizacją katolicką w parafii św. Trójcy w Będzinie była tak bardzo propagowana przez ówczesnego papieża Piusa XI, a także pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę, Akcja Katolicka. Jej zaczątki w Będzinie w postaci Ligii Katolickiej istniały już za ks. A. Zimniaka /1924-1929/, a formalnie zawiązały się jako Stowarzyszenie Akcji Katolickiej za ks. T. Peche /1929-1937/.
W 1935 roku Akcja Katolicka była bardzo liczna, samych członkiń czynnych było 725 i około 300 wspierających i sympatyzujących. Dlatego też szczególną troską Oddziału była budowa Domu Katolickiego, na co poświęcano dużo pracy i ofiar. Miał on służyć szerokiej ich działalności.
Akcja Katolicka była zorganizowana w czterech kolumnach: Mężczyzn, Kobiet, Młodzieży Męskiej i Młodzieży Żeńskie. Ks. Peche ( FOTO 1) w następujący sposób prezentował te organizacje w 1935 roku na łamach „Życia Parafjalnego”: Nasz oddział Akcji Kat., który powstał z istniejącej przedtem Ligi Katolickiej założonej przed 10-ciu laty, posiada sporo ludzi wyrobionych i chętnych do pracy, którzy z resztą zdążyli się wyrobić w różnych innych organizacjach na terenie miejskiej para fii. Dlatego mogliśmy sobie pozwolić na rozbudowę naszego oddziału A. K. w ten sposób, ze liczy ona dzisiaj: 5 Zastępów Mężów, 5 Zastępów Kobiet, 1 Zastęp Pracownic domowych, 2 Stow. Młodz. Męskiej i 2 Stow. Młodz. Żeńskiej, razem wszystkich z góra 1000 osób. To już cała armia katolicka potężna wiara i czynem. Właśnie taką strukturę posiadał Paraf. Oddział Akcji Katolickiej także w par. św. Trójcy w Będzinie. Przychodząc do par. będzińskiej ks. Zawadzki zastał Akcję Katolicką Dorosłych – mężczyzn i kobiet – której asystentem był ks. A. Knaś (FOTO 2) oraz Młodzieży – żeńskiej i męskiej – której asystentem był ks. Leon Stasiński. Ponieważ ks. Zawadzki miał już za sobą duże doświadczenie w prowadzeniu tych organizacji, dlatego całym sercem podjął współprace z nimi. Istniejące sprawozdania roczne z działalności tych 4 kolumn Akcji Katolickiej, opublikowane na łamach „Życia Parafialnego” pozwalają zorientować się zarówno w ilości członków, strukturze, jak i programie ich działania. 
[wykorzystano fragmenty z publikacji: Ks. Marian Duda, PATRIARCHA BĘDZIŃSKI Ks. Wincenty Mieczysław Zawadzki 1894–1975 Będzin]


 

Dziękując za 30 lat reaktywacji Akcji Katolickiej w Polsce

XXX Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę w 30-lecie jej odrodzenia w Polsce rozpoczęła się 19 czerwca Mszą św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej o 20.00. Przewodniczył jej bp Marek Mendyk, biskup świdnicki i asystent stowarzyszenia. Następnie uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, podczas którego Akcja Katolicka w Polsce została zawierzona opiece Matki Bożej.
W sobotę 20 czerwca m.in. przedstawiciele Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej na czele z Prezesem DAK Jackiem Szramem, a także Katarzyna Maciejewska - prezes POAK im. dra Adama Bilika, uczestniczyli w pielgrzymce. Opiekun duchowym był ks. Artur Pęksa.Wszyscy wyruszyli busem sprzed kościoła św. Tomasza Ap. na Pogoni.  
Po wspólnej modlitwie dziękczynnej w Archikatedrze Częstochowskiej, przedstawiciele Akcji Katolickiej z Polski przeszli na Wały Jasnogórskie, gdzie sprawowana była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego, który był pierwszym asystentem krajowym Akcji.
Z okazji reaktywacji 30 lat temu Akcji Katolickiej w Polsce, Ojciec Święty Leon XIV zaapelował w Watykanie do członków Akcji Katolickiej w Polsce, aby ich wiara była ,,znakiem nadziei dla bliźnich”. Apel ten skierował podczas cotygodniowej audiencji generalnej: "Trwają obchody reaktywacji 30-lecia Akcji Katolickiej w Polsce. Stało się to dzięki inspiracji św. Jana Pawła II, który nazwał ją szkołą wiary. Dziękuje wszystkim asystentom i członkom tego stowarzyszenia za zaangażowanie w ewangelizację. Niech wasza wiara będzie znakiem nadziei dla bliźnich. Wszystkich Was błogosławię" – wskazał Biskup Rzymu. 
 
 

Pamiętają o grobach osób zasłużonych dla miasta i Ojczyzny

Tradycją stało się, że członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dra Adama Kazimierza Bilika dbają o groby osób zasłużonych dla parafii, miasta i Ojczyzny. Realizują akcje „Sprzątamy groby bohaterów i zasłużonych dla naszej małej ojczyzny” oraz „Zapal znicza na grobie Bohatera”. – Przez cały rok, nie tylko przed Uroczystością Wszystkich Świętych, wspólnie ze znajomymi, sprzątamy groby Bohaterów i zacnych, zasłużonych dla Polski, parafii, naszego miasta mieszkańców naszej małej „Ojczyzny”. Zachęcamy też mieszkańców do zaangażowania i wspólnego dbania o groby, m.in. weteranów powstania styczniowego, żołnierzy walczących o wolność i niepodległość Polski. - mówi Katarzyna Maciejewska, prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dra Adama K.Bilika. 



 

poniedziałek, 15 czerwca 2026

Podsumowanie 2025 roku

Rok 2025 w Parafialnym Oddziale Akcji Katolickiej im. dra Adama Bilika i Parafialnym Zespole Caritas był jak zawsze pracowity. 

5 marca - członkowie parafialnej Akcji Katolickiej i Caritas uczestniczyli w zamówionej Mszy św. za Ks. kan. Kazimierza Szwarlika - wieloletniego proboszcza parafii, a zarazem inicjatora utworzenia w parafii ich Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej; 

18 kwietnia - dostarczyli zebrane wcześniej podczas zbiórki ogólnopolskiej Caritas "TAK. POMAGAM" paczki z produktami żywnościowymi ubogim Parafianom; 

21 czerwca przedstawicielki POAK uczestniczyły w Jubileuszu Wspólnot Diecezji Sosnowieckiej, który odbył się w Katedrze sosnowieckiej gdzie we Mszy przewodniczył Biskup diecezji Artur Ważny; 

6 września prezeska POAK wzięła udział w pielgrzymce grup i wspólnot do jubileuszowego kościoła św. Trójcy, a 26 października w Jubileuszu 30-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej; 

30 października członkowie POAK posprzątali grób swojego patrona - Adama Bilika, a 1 listopada groby zacnych i zasłużonych osób spoczywających na parafialnym cmentarzu na Górze Zamkowej; 

23 listopada wzięli udział we Mszy św. z racji patronalnego Święta Akcji Katolickiej - Chrystusa Króla Wszechświata. 

10 października - tradycyjnie od lat - brali udział w przedświątecznej zbiórce żywności TAK. POMAGAM żeby przed Świętami Bożego Narodzenia dostarczyć paczki do podopiecznych Parafialnego Zespołu Caritas.

Regularnie członkowie parafialnej Akcji Katolickiej i Caritas uczestniczą we mszach św. które zamawiają m.in. za swoich Kapłanów, zmarłych członków.               



  

niedziela, 14 czerwca 2026

Przy grobie Bohatera spod Monte Cassino - Bolesława Niemca

Bohater spod Monte Cassino Oficer WP PSZ gen. Władysława Andersa - Bolesław Niemiec: 18 maja  Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zorganizował uroczystość oznaczenia grobu Bolesława Niemca plakietą „Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski”. Wydarzenie z udziałem zaproszonych gości odbyło się na cmentarzu parafialnym pw. Świętej Trójcy w Będzinie. 
Na uroczystość zaproszona została Katarzyna Maciejewska, prezes POAK im. dra Adama Bilika. 
Bolesław Niemiec urodził się 6 kwietnia 1904 r. w Będzinie, w rodzinie górniczej. Rodzicami byli Adam Niemiec i Franciszka z Łaskawskich. Ukończywszy 16 lat zaciągnął się do wojska. Od 25 lipca 1920 r. do 25 listopada 1920 r. stacjonował w Kieleckim Batalionie Ochotniczym 3. Kompanii, którego dowódcą był major Żaba.

 

Tradycyjny ołtarz Akcji Katolickiej i Caritasu

Od wielu lat, również w tym roku, członkowie parafialnej Akcji Katolickiej i Caritasu wybudowali ołtarz na zakończenie Oktawy Bożego Ciała. W budowę zaangażowali się: Józef Wabnik, Joanna Feledyk i Adela Mróz. 

 

Pamiętali o swoim zmarłym Patronie - Adamie Kazimierzu Biliku

W kościele św. Trójcy w Będzinie członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej modlili się za swojego Patrona - doktora Adama K. Bilika i jego bliskich zmarłych. 13 czerwca to dzień, w którym przypada kolejna rocznica śmierci tego niezwykłego Człowieka, który nazywany był "lekarzem ubogich", "przyjacielem potrzebujących", "Samarytaninem Sosnowca" i Bratem Albertem Zagłębia. 





  

 

Pożegnali wieloletniego Członka Akcji Katolickiej i Caritas

28 maja br. w wieku 86 lat odszedł do Domu Ojca GRZEGORZ PASZTA - wieloletni członek Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dra Adama Kazimierza Bilika Parafii św. Trójcy w Będzinie i Parafialnego Zespołu Caritas. 
Ceremonia pogrzebowa odbyła się w piątek 5 czerwca o godz. 11.00 w kościele św. Trójcy w Będzinie. Wzięli w niej udział Rodzina i znajomi. W tej ostatniej ziemskiej drodze śp. Grzegorza towarzyszyli Mu przedstawiciele wspólnot parafialnych, do których należał czyli członkowie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, również przybył prezes Diecezjalnej Akcji Katolickiej Jacek Szram oraz członkowie Parafialnego Zespołu Caritas i Różańca.  
Mszy św. przewodniczyli Proboszcz Ks. kan. Andrzej Stępień oraz rodak miejscowej parafii Ks. Grzegorz Maciejewski. Kazanie wygłosił ks. Paweł Rozpiątkowski. 
Nie zabrakło również Chóru parafialnego, który podczas uroczystości w kościele wykonał kilka utworów.  
 


 

   

poniedziałek, 1 czerwca 2026

Odszedł do "domu Ojca" Grzegorz Paszta wieloletni członek Akcji Katolickiej i Caritasu

28 maja br. w wieku 86 lat odszedł do "domu Ojca" Grzegorz Paszta - wieloletni członek naszego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dra Adama Bilika Parafii św. Trójcy w Będzinie i Parafialnego Zespołu Caritas. 

- To bardzo smutna dla nas wiadomość. W Akcji Katolickiej i Caritasie byliśmy jak rodzina. Będzie nam bardzo brakowało pana Grzegorza. Wspólnie z innymi aktywnie dział na rzecz potrzebujących. Był zawsze chętny do działania i zaangażowany we wszystkie dzieła tych stowarzyszeń. Mogliśmy zawsze na nim polegać. Był niezawodny, skrupulatny i obowiązkowy. To był człowiek o wielkiej wrażliwości na potrzeby innych. - mówi Katarzyna Maciejewska, prezes POAK im. dra A.Bilika. 

- Zawsze mogłam na niego liczyć. Gdy prosiłam o pomoc w różnych godzinach dnia, dopołudniowych czy popołudniowych, zostawiał pracę przy swoim domu i przychodził pomagać do naszej siedziby w Domu Parafialnym, w pobliżu którego mieszkał. - dodaje Jadwiga Maciejewska, realizująca kiedyś przez kilka lat w Parafii św. Trójcy program "Dostarczanie żywności najuboższym mieszkańcom Unii Europejskiej".

Pan Grzegorz brał udział we wszystkich przedsięwzięciach i dobroczynnych akcjach, takich jak choćby: przedświąteczne zbiórki żywności na rzecz biednych mieszkańców Będzina, w szczególności Parafii św. Trójcy w Będzinie, akcja przygotowywania paczek z przyborami szkolnymi dla dzieci z niezamożnych rodzin pn. „Nauka dla Każdego”, realizowanie w łączności z Caritas Diecezji Sosnowieckiej programu "Dostarczanie żywności najuboższym mieszkańcom Unii Europejskiej", przygotowywanie paczek dla powodzian w 2010 roku. Msza św. była dla niego bardzo ważna. Wspólnie modliliśmy się podczas Eucharystii i nabożeństw, które często prowadziła nasza Akcja Katolicka.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w piątek 5 czerwca o godz. 11.00 w kościele św. Trójcy w Będzinie.  

Foto: Pan Grzegorz podczas wydawania żywności w ramach programu "Dostarczanie żywności najuboższym mieszkańcom Unii Europejskiej", 2010 rok.   

Spotkanie Rady Diecezjalnej Akcji Katolickiej

25 kwietnia br. w nowej siedzibie Instytutu Diecezjalnej Akcji Katolickiej, przy ul. Orlej 19  w Sosnowcu-Pogoni odbyło się spotkanie Rady Akcji Katolickiej, podczas którego omówiono najważniejsze bieżące sprawy stowarzyszenia.

Ks. Jan Rogowski, asystent Diecezjalnej Akcji Katolickiej przybliżył znaczenie synodu jako ważnego wsparcia dla Biskupa w rozeznawaniu i planowaniu działań duszpasterskich. Prezes Jacek Szram przedstawił aktualną sytuację Instytutu oraz kwestie organizacyjne, podkreślając rozwój i odpowiedzialność za funkcjonowanie wspólnoty. Wzięła w nim udział prezes naszego POAK im. dra Adama Bilika - p. Katarzyna Maciejewska.

Podczas przerwy kawowej był czas na rozmowy i dzielenie się swoimi doświadczeniami.

Następne spotkanie Rady zaplanowane zostało na 26 września godz. 10.00.

  

niedziela, 24 listopada 2024

Uczcili patronalne święto Akcji Katolickiej

Dzisiaj w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata odprawiona została w kościele św. Trójcy tradycyjna Msza św. za zmarłych i żyjących członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. doktora Adama K.Bilika podczas której kazanie wygłosił Proboszcz ks.kan. Andrzej Stępień. Wzięli w niej udział członkowie parafialnej Akcji Katolickiej. Mszę poprzedziło nabożeństwo do Chrystusa Króla Wszechświata, które odprawił wikariusz - ks. Łukasz.