wtorek, 23 czerwca 2026
Początki Akcji Katolickiej w Parafii Św. Trójcy i proboszcz ks. Tadeusz Peche /1929-1937/.
Dziękując za 30 lat reaktywacji Akcji Katolickiej w Polsce
Pamiętają o grobach osób zasłużonych dla miasta i Ojczyzny
Tradycją stało się, że członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dra Adama Kazimierza Bilika dbają o groby osób zasłużonych dla parafii, miasta i Ojczyzny. Realizują akcje „Sprzątamy groby bohaterów i zasłużonych dla naszej
małej ojczyzny” oraz „Zapal znicza na grobie Bohatera”. – Przez cały rok, nie tylko przed Uroczystością Wszystkich Świętych, wspólnie ze znajomymi,
sprzątamy groby Bohaterów i zacnych, zasłużonych dla Polski, parafii, naszego miasta mieszkańców
naszej małej „Ojczyzny”. Zachęcamy też mieszkańców
do zaangażowania i wspólnego dbania o groby, m.in. weteranów powstania styczniowego, żołnierzy walczących o wolność i niepodległość Polski. - mówi Katarzyna Maciejewska, prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dra Adama K.Bilika.
poniedziałek, 15 czerwca 2026
Podsumowanie 2025 roku
Rok 2025 w Parafialnym Oddziale Akcji Katolickiej im. dra Adama Bilika i Parafialnym Zespole Caritas był jak zawsze pracowity.
5 marca - członkowie parafialnej Akcji Katolickiej i Caritas uczestniczyli w zamówionej Mszy św. za Ks. kan. Kazimierza Szwarlika - wieloletniego proboszcza parafii, a zarazem inicjatora utworzenia w parafii ich Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej;
18 kwietnia - dostarczyli zebrane wcześniej podczas zbiórki ogólnopolskiej Caritas "TAK. POMAGAM" paczki z produktami żywnościowymi ubogim Parafianom;
21 czerwca przedstawicielki POAK uczestniczyły w Jubileuszu Wspólnot Diecezji Sosnowieckiej, który odbył się w Katedrze sosnowieckiej gdzie we Mszy przewodniczył Biskup diecezji Artur Ważny;
6 września prezeska POAK wzięła udział w pielgrzymce grup i wspólnot do jubileuszowego kościoła św. Trójcy, a 26 października w Jubileuszu 30-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej;
30 października członkowie POAK posprzątali grób swojego patrona - Adama Bilika, a 1 listopada groby zacnych i zasłużonych osób spoczywających na parafialnym cmentarzu na Górze Zamkowej;
23 listopada wzięli udział we Mszy św. z racji patronalnego Święta Akcji Katolickiej - Chrystusa Króla Wszechświata.
10 października - tradycyjnie od lat - brali udział w przedświątecznej zbiórce żywności TAK. POMAGAM żeby przed Świętami Bożego Narodzenia dostarczyć paczki do podopiecznych Parafialnego Zespołu Caritas.
Regularnie członkowie parafialnej Akcji Katolickiej i Caritas uczestniczą we mszach św. które zamawiają m.in. za swoich Kapłanów, zmarłych członków.
niedziela, 14 czerwca 2026
Przy grobie Bohatera spod Monte Cassino - Bolesława Niemca
Tradycyjny ołtarz Akcji Katolickiej i Caritasu
Pamiętali o swoim zmarłym Patronie - Adamie Kazimierzu Biliku
W kościele św. Trójcy w Będzinie członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej modlili się za swojego Patrona - doktora Adama K. Bilika i jego bliskich zmarłych. 13 czerwca to dzień, w którym przypada kolejna rocznica śmierci tego niezwykłego Człowieka, który nazywany był "lekarzem ubogich", "przyjacielem potrzebujących", "Samarytaninem Sosnowca" i Bratem Albertem Zagłębia.
Pożegnali wieloletniego Członka Akcji Katolickiej i Caritas
poniedziałek, 1 czerwca 2026
Odszedł do "domu Ojca" Grzegorz Paszta wieloletni członek Akcji Katolickiej i Caritasu
28 maja br. w wieku 86 lat odszedł do "domu Ojca" Grzegorz Paszta - wieloletni członek naszego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dra Adama Bilika Parafii św. Trójcy w Będzinie i Parafialnego Zespołu Caritas.
- To bardzo smutna dla nas wiadomość. W Akcji Katolickiej i Caritasie byliśmy jak rodzina. Będzie nam bardzo brakowało pana Grzegorza. Wspólnie z innymi aktywnie dział na rzecz potrzebujących. Był zawsze chętny do działania i zaangażowany we wszystkie dzieła tych stowarzyszeń. Mogliśmy zawsze na nim polegać. Był niezawodny, skrupulatny i obowiązkowy. To był człowiek o wielkiej wrażliwości na potrzeby innych. - mówi Katarzyna Maciejewska, prezes POAK im. dra A.Bilika.
- Zawsze mogłam na niego liczyć. Gdy prosiłam o pomoc w różnych godzinach dnia, dopołudniowych czy popołudniowych, zostawiał pracę przy swoim domu i przychodził pomagać do naszej siedziby w Domu Parafialnym, w pobliżu którego mieszkał. - dodaje Jadwiga Maciejewska, realizująca kiedyś przez kilka lat w Parafii św. Trójcy program "Dostarczanie żywności najuboższym mieszkańcom Unii Europejskiej".
Pan Grzegorz brał udział we wszystkich przedsięwzięciach i dobroczynnych akcjach, takich jak choćby: przedświąteczne zbiórki żywności na rzecz biednych mieszkańców Będzina, w szczególności Parafii św. Trójcy w Będzinie, akcja przygotowywania paczek z przyborami szkolnymi dla dzieci z niezamożnych rodzin pn. „Nauka dla Każdego”, realizowanie w łączności z Caritas Diecezji Sosnowieckiej programu "Dostarczanie żywności najuboższym mieszkańcom Unii Europejskiej", przygotowywanie paczek dla powodzian w 2010 roku. Msza św. była dla niego bardzo ważna. Wspólnie modliliśmy się podczas Eucharystii i nabożeństw, które często prowadziła nasza Akcja Katolicka.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w piątek 5 czerwca o godz. 11.00 w kościele św. Trójcy w Będzinie.
Foto: Pan Grzegorz podczas wydawania żywności w ramach programu "Dostarczanie żywności najuboższym mieszkańcom Unii Europejskiej", 2010 rok.
Spotkanie Rady Diecezjalnej Akcji Katolickiej
25 kwietnia br. w nowej siedzibie Instytutu Diecezjalnej Akcji Katolickiej, przy ul. Orlej 19 w Sosnowcu-Pogoni odbyło się spotkanie Rady Akcji Katolickiej, podczas którego omówiono najważniejsze bieżące sprawy stowarzyszenia.
Ks. Jan Rogowski, asystent Diecezjalnej Akcji Katolickiej przybliżył znaczenie synodu jako ważnego wsparcia dla Biskupa w rozeznawaniu i planowaniu działań duszpasterskich. Prezes Jacek Szram przedstawił aktualną sytuację Instytutu oraz kwestie organizacyjne, podkreślając rozwój i odpowiedzialność za funkcjonowanie wspólnoty. Wzięła w nim udział prezes naszego POAK im. dra Adama Bilika - p. Katarzyna Maciejewska.
Podczas przerwy kawowej był czas na rozmowy i dzielenie się swoimi doświadczeniami.
Następne spotkanie Rady zaplanowane zostało na 26 września godz. 10.00.
niedziela, 24 listopada 2024
Uczcili patronalne święto Akcji Katolickiej
Dzisiaj w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata odprawiona została w kościele św. Trójcy tradycyjna Msza św. za zmarłych i żyjących członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. doktora Adama K.Bilika podczas której kazanie wygłosił Proboszcz ks.kan. Andrzej Stępień. Wzięli w niej udział członkowie parafialnej Akcji Katolickiej. Mszę poprzedziło nabożeństwo do Chrystusa Króla Wszechświata, które odprawił wikariusz - ks. Łukasz.

























