- W latach 30. XX w. powstał projekt utworzenia biblioteki parafii św.Trójcy. Ks.Tadeusz Peche postanowił umieścić bibliotekę w Domu Katolickim, którego budowa trwała od 1934r. Dopiero jego następca ks.prob. Mieczysław Zawadzki mógł zrealizować te plany i to dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Wtedy to po wykończeniu i gruntownym remoncie budynku w końcu lat 40. ubiegłego wieku biblioteka została umieszczona w lokalu Sodalicji Mariańskiej Panien na parterze Domu Katolickiego. Liczyła wtedy kilkaset tomów. Zbiory wypożyczały sodalistki. W końcu jednak nowe władze miasta w Domu Katolickim umieściły Teatr Dzieci Zagłębia. Wtedy prawdopodobnie biblioteka znalazła się w Domu Parafialnym na Górze Zamkowej. Nie wiadomo kto się nią zajmował. Sodalicja Mariańska przestała istnieć. Być może w latach 50. i 60. XX w. książki wypożyczały siostry pasjonistki mieszkające w Domu Parafialnym lub młodzież, która uczyła się religii. - opowiada Felicja Góra, była kierowniczka biblioteki.
Działalność biblioteki została jednak przerwana, a książki znalazły się w salce katechetycznej mieszczącej się w domu wikariackim. W 1972r. ks.Tadeusz Matras, ówczesny wikariusz, próbował reaktywować bibliotekę. Uporządkowaniem zbiorów i uruchomieniem wypożyczalni zajęła się Teodozja Trocewicz. Księgozbiór pochodził z darów księży i parafian. Niestety po kilku latach biblioteka znów przestała działać, na pewno z braku prowadzących. Dopiero próba uruchomienia jej w roku 1985 powiodła się dzięki usilnej pracy siostry Eligii Gozdowskiej, katechetki i wspierającego ją wikariusza ks.Jerzego Brzęczka. Od początku otoczył bibliotekę opieką ówczesny proboszcz ks.Kazimierz Szwarlik. Biblioteka została umieszczona w kaplicy Miłosierdzia Bożego. Pierwsze wypożyczanie odbyło się 27 października 1985r. Odtąd bibilioteka działa nieprzerwanie już 25 lat. A prowadzą ją następczynie s.Eligii. W 25-letnich dziejach biblioteki po jej reaktywowaniu pierwszą kierowniczką była s.Eligia (1985-1990), drugą emerytowana nauczycielka Felicja Góra (1990-2005), trzecią Barbara Gajda, emerytowana nauczycielka od 2006 do chwili obecnej.
Obecnie w biliotece pracują wolonariuszki: F. Góra od 1985, B.Gajda od 1993r., Elżbieta Łyszczarz–Pernak od 1998 r., Kinga Czaja od 2003r. Joanna Dyszy i Katarzyna Dyszy od 2005r. Pracowały w niej jeszcze: Liliana Szyroczyn (1989-1992), Anna Antos (1992-1999), Grażyna Witek (1992-1996), Halina Marzec (1995-2001), Irena Dudała (1999-2001). Zmarłe bibliotekarki to Anna Antos i Liliana Szyroczyn. - Zbiory gromadzone w bibliotece to książki o treści religijnej z biblistyki, teologii, ascetyki, etyki, dogmatyki, religioznawstwa itp., literatura piękna o inspiracji chrześcijańskiej, literatura religijna dla dzieci i młodzieży, biografie świętych, kandydatów na ołtarze i innych sławnych ludzi. Dział regionalny, roczniki czasopism katolickich takich jak np. „Niedziela” „Gość Niedzielny”, „Różaniec” i inne, komplety gazetek „Życie Parafialne” z lat 1935-39 i 1997-2000. Książki naukowe i popularnonaukowe. Teczki tematyczne z wycinkami prasowymi. - informuje Barbara Gajda, kierowniczka biblioteki.
W bibliotece znajdują się też prace autorstwa bibliotekarek. Jedna z najcenniejszych to dzieło autorstwa Felicji Góry „Kościół i parafia Św.Trójcy w Będzinie. Przewodnik parafialny”. Są też takie publikacje F.Góry i Joanny Dyszy jak: „Kult Matki Boskiej Różańcowej w parafii św.Trójcy w Będzinie”, „Kościół św. Tomasza Becketa w Będzinie (kaplica cmentarna)”, „Skarby kościoła św.Trójcy w Będzinie”. - W 1985r. księgozbiór liczył 755 książek. Obecnie mamy 4190 woluminów. Teczek tematycznych jest 194. O bibliotece powstała praca dyplomowa w 2007r. napisana przez Monikę Rychel pt. „Biblioteka parafialna przy kościele Świętej Trójcy w Będzinie”. W ciągu 25 lat zapisało się do niej 1115 czytelników. W tym roku z księgozbioru korzysta około 112 osób. Znaczącą grupę czytelników stanowią studenci różnych uczelni oraz pracownicy naukowi poszukujący różnych informacji. Było ich razem 64. - mówi Barbara Gajda.
W pomieszczeniu, gdzie mieści się czytelnia parafialna, organizowane są wystawy historyczne przeważnie pod kierunkiem F.Góry i J.Dyszy. Wszystkie bibliotekarki należą do Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. doktora A.Bilika. Proboszcz ks.kan Andrzej Stępień, a zarazem dziekan będziński dba o uzupełnianie księgozbioru biblioteki i wspiera duchowo osoby w niej zaangażowane.
Autorka tekstu K.Maciejewska serdecznie dziękuje pani Felicji Górze za udostępnienie materiałów dotyczących biblioteki.