Zapraszamy do wysłuchania filmów umieszczonych na dole strony.

Filmy dotyczą niektórych z licznych przedsięwzięć wykonywanych przez członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej imienia doktora Adama Kazimierza Bilika przy Parafii św.Trójcy w Będzinie.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im.doktora Adama Bilika

Powstał 26 listopada 1995 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Szwarlika. Zarząd: Katarzyna Maciejewska (prezes), [Barbara Gajda (skarbnik) zm. 17.01.2021 r.], Jadwiga Maciejewska (sekretarz); członkowie: Jan Brząkała, Józef Wysocki, Joanna Feledyk, Grzegorz Paszta; [Felicja Góra zm. 31.12.2012 r.], Piotr Kuś, Józef Wabnik, Elżbieta Wyjadłowska, Janina Wyparło. Aktywnie działają na rzecz mieszkańców Będzina, m.in. prowadzą przedsięwzięcia charytatywne:
od 1998 r. - przedświąteczne zbiórki żywności;
od 2001 r. - 2017 r. "Nauka dla każdego" (wyprawki szkolne dla uczniów z niezamożnych rodzin będzińskich).
W 2005 r. utworzyli Parafialny Zespół CARITAS /podstawowe informacje poniżej w zakładce - Przystań Nadziei pod zdjęciem członków PZC/.
Prowadzą bibliotekę i czytelnię parafialne (kierownik: Barbara Gajda). Asystentem kościelnym POAK im.dra A.Bilika jest Proboszcz Ks.Kanonik Andrzej Stępień, Dziekan Dekanatu Będzińskiego.


Filmy na dole bloga. Zapraszamy do ich oglądania.

sobota, 21 maja 2011

Nagroda dla Pani Felicji Góry za osiągnięcia w dziedzinie kultury...

Nagrodę Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2010 odebrała z rąk Prezydenta Miasta Będzina 18 maja podczas sesji Rady Miejskiej Będzina - Felicja Góra. Jest ona emerytowaną nauczycielką. Od 1985r. działała w bibliotece Parafii św.Trójcy w Będzinie. Od 1990r. do 2005r. była jej kierowniczką. Jest wieloletnim przewodnikiem po kościele oraz autorką wielu publikacji poświęconych kościołowi oraz jedynego w historii miasta przewodnika parafialnego pt. ”Kościół i Parafia Świętej Trójcy w Będzinie”, którego egzemplarze zostały przekazane do będzińskich instytucji dla uczniów, nauczycieli i mieszkańców. Jak mówią o niej mieszkańcy jest „Skarbnicą” wiedzy o mieście zwłaszcza o parafii. To ze zgromadzonych przez nią materiałów korzystali niektórzy autorzy piszący monografię o Będzinie wydaną przez Muzeum Zagłębia w Będzinie w 2008r. Jest też inicjatorką i współorganizatorką wielu wystaw poświęconych historii miasta, zwłaszcza tej mniej znanej. Gromadzi materiały dotyczące miasta, regionu, parafii oraz ludzi z nimi związanymi. Z tych materiałów od lat korzystają historycy oraz studenci piszący prace dyplomowe i magisterskie.
(foto wyk. Jan Brząkała)