Zapraszamy do wysłuchania filmów umieszczonych na dole strony.

Filmy dotyczą niektórych z licznych przedsięwzięć wykonywanych przez członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej imienia doktora Adama Kazimierza Bilika przy Parafii św.Trójcy w Będzinie.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im.doktora Adama Bilika

Powstał 26 listopada 1995 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Szwarlika. Zarząd: Katarzyna Maciejewska (prezes), [Barbara Gajda (skarbnik) zm. 17.01.2021 r.], Jadwiga Maciejewska (sekretarz); członkowie: Jan Brząkała, Józef Wysocki, Joanna Feledyk, Grzegorz Paszta; [Felicja Góra zm. 31.12.2012 r.], Piotr Kuś, Józef Wabnik, Elżbieta Wyjadłowska, Janina Wyparło. Aktywnie działają na rzecz mieszkańców Będzina, m.in. prowadzą przedsięwzięcia charytatywne:
od 1998 r. - przedświąteczne zbiórki żywności;
od 2001 r. - 2017 r. "Nauka dla każdego" (wyprawki szkolne dla uczniów z niezamożnych rodzin będzińskich).
W 2005 r. utworzyli Parafialny Zespół CARITAS /podstawowe informacje poniżej w zakładce - Przystań Nadziei pod zdjęciem członków PZC/.
Prowadzą bibliotekę i czytelnię parafialne (kierownik: Barbara Gajda). Asystentem kościelnym POAK im.dra A.Bilika jest Proboszcz Ks.Kanonik Andrzej Stępień, Dziekan Dekanatu Będzińskiego.


Filmy na dole bloga. Zapraszamy do ich oglądania.

niedziela, 23 października 2011

26 lat Biblioteki Parafialnej na Górze Zamkowej

Na zdjęciu od lewej: Elżbieta Pernak-Łyszczarz, Kinga Czaja, Halina Góra, Monika Wójtowicz, Pelagia Kasa, Barbara Gajda (kierowniczka biblioteki), Felicja Góra, Joanna Dyszy.
Obecnie bibliotekę prowadzą: Barbara Gajda (kierownik), Kinga Czaja oraz wolontariuszki Pelagia Kasa i Monika Wójtowicz.
Poniżej publikujemy tekst dotyczący powstania biblioteki z ubiegłego roku:
Biblioteka z tradycjami
To tutaj wśród książek, których pożółkłe kartki świadczą o ich wieku, jedna z bibliotekarek natrafiła na cienką publikację z lat czterdziestych ubiegłego wieku. Jak się okazało książka poświęcona była lekarzowi Adamowi Bilikowi, zapomnianemu dobroczyńcy Zagłębia. Dzięki temu znalezisku udało się „przywrócić pamięć” o człowieku, który przeszedł do historii jako „lekarz ubogich”. Czas pokaże, co jeszcze kryje w swoich zbiorach biblioteka na Górze Zamkowej?
- W latach 30. XX w. powstał projekt utworzenia biblioteki parafii św.Trójcy. Ks.Tadeusz Peche postanowił umieścić bibliotekę w Domu Katolickim, którego budowa trwała od 1934r. Dopiero jego następca ks.prob. Mieczysław Zawadzki mógł zrealizować te plany i to dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Wtedy to po wykończeniu i gruntownym remoncie budynku w końcu lat 40. ubiegłego wieku biblioteka została umieszczona w lokalu Sodalicji Mariańskiej Panien na parterze Domu Katolickiego. Liczyła wtedy kilkaset tomów. Zbiory wypożyczały sodalistki. W końcu jednak nowe władze miasta w Domu Katolickim umieściły Teatr Dzieci Zagłębia. Wtedy prawdopodobnie biblioteka znalazła się w Domu Parafialnym na Górze Zamkowej. Nie wiadomo kto się nią zajmował. Sodalicja Mariańska przestała istnieć. Być może w latach 50. i 60. XX w. książki wypożyczały siostry pasjonistki mieszkające w Domu Parafialnym lub młodzież, która uczyła się religii. - opowiada Felicja Góra, była kierowniczka biblioteki.
Działalność biblioteki została jednak przerwana, a książki znalazły się w salce katechetycznej mieszczącej się w domu wikariackim. W 1972r. ks.Tadeusz Matras, ówczesny wikariusz, próbował reaktywować bibliotekę. Uporządkowaniem zbiorów i uruchomieniem wypożyczalni zajęła się Teodozja Trocewicz. Księgozbiór pochodził z darów księży i parafian. Niestety po kilku latach biblioteka znów przestała działać, na pewno z braku prowadzących. Dopiero próba uruchomienia jej w roku 1985 powiodła się dzięki usilnej pracy siostry Eligii Gozdowskiej, katechetki i wspierającego ją wikariusza ks.Jerzego Brzęczka. Od początku otoczył bibliotekę opieką ówczesny proboszcz ks.Kazimierz Szwarlik. Biblioteka została umieszczona w kaplicy Miłosierdzia Bożego.
Pierwsze wypożyczanie odbyło się 27 października 1985r. Odtąd biblioteka działa nieprzerwanie już 25 lat. A prowadzą ją następczynie s.Eligii. W 25-letnich dziejach biblioteki po jej reaktywowaniu pierwszą kierowniczką była s.Eligia (1985-1990), drugą emerytowana nauczycielka Felicja Góra (1990-2005), trzecią Barbara Gajda, emerytowana nauczycielka od 2006 do chwili obecnej.
Kontynuują pracę poprzedników
Obecnie w bibliotece pracują wolontariuszki: F. Góra od 1985, B.Gajda od 1993r., Elżbieta Łyszczarz–Pernak od 1998 r., Kinga Czaja od 2003r. Joanna Dyszy i Katarzyna Dyszy od 2005r. Pracowały w niej jeszcze: Liliana Szyroczyn (1989-1992), Anna Antos (1992-1999), Grażyna Witek (1992-1996), Halina Marzec (1995-2001), Irena Dudała (1999-2001). Zmarłe bibliotekarki to Anna Antos i Liliana Szyroczyn.
- Zbiory gromadzone w bibliotece to książki o treści religijnej z biblistyki, teologii, ascetyki, etyki, dogmatyki, religioznawstwa itp., literatura piękna o inspiracji chrześcijańskiej, literatura religijna dla dzieci i młodzieży, biografie świętych, kandydatów na ołtarze i innych sławnych ludzi. Dział regionalny, roczniki czasopism katolickich takich jak np. „Niedziela” „Gość Niedzielny”, „Różaniec” i inne, komplety gazetek „Życie Parafialne” z lat 1935-39 i 1997-2000. Książki naukowe i popularnonaukowe. Teczki tematyczne z wycinkami prasowymi. - informuje Barbara Gajda, kierowniczka biblioteki. W bibliotece znajdują się też prace autorstwa bibliotekarek. Jedna z najcenniejszych to dzieło autorstwa Felicji Góry „Kościół i parafia Św.Trójcy w Będzinie. Przewodnik parafialny”. Są też takie publikacje F.Góry i Joanny Dyszy jak: „Kult Matki Boskiej Różańcowej w parafii św.Trójcy w Będzinie”, „Kościół św. Tomasza Becketa w Będzinie (kaplica cmentarna)”, „Skarby kościoła św.Trójcy w Będzinie”.
- W 1985r. księgozbiór liczył 755 książek. Obecnie mamy 4190 woluminów. Teczek tematycznych jest 194. O bibliotece powstała praca dyplomowa w 2007r. napisana przez Monikę Rychel pt. „Biblioteka parafialna przy kościele Świętej Trójcy w Będzinie”. W ciągu 25 lat zapisało się do niej 1115 czytelników. W tym roku z księgozbioru korzysta około 112 osób. Znaczącą grupę czytelników stanowią studenci różnych uczelni oraz pracownicy naukowi poszukujący różnych informacji. Było ich razem 64. - mówi kierowniczka biblioteki Barbara Gajda.
W pomieszczeniu, gdzie mieści się czytelnia parafialna, organizowane są wystawy historyczne przeważnie pod kierunkiem F.Góry i J.Dyszy. Wszystkie bibliotekarki należą do Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. doktora A.Bilika. Proboszcz ks.kan Andrzej Stępień, a zarazem dziekan będziński dba o uzupełnianie księgozbioru biblioteki i wspiera duchowo osoby w niej zaangażowane.
Tekst i foto: Katarzyna Maciejewska