Zapraszamy do wysłuchania filmów umieszczonych na dole strony.

Filmy dotyczą niektórych z licznych przedsięwzięć wykonywanych przez członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej imienia doktora Adama Kazimierza Bilika przy Parafii św.Trójcy w Będzinie.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im.doktora Adama Bilika

Powstał 26 listopada 1995 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Szwarlika. Zarząd: Katarzyna Maciejewska (prezes), [Barbara Gajda (skarbnik) zm. 17.01.2021 r.], Jadwiga Maciejewska (sekretarz); członkowie: Jan Brząkała, Józef Wysocki, Joanna Feledyk, Grzegorz Paszta; [Felicja Góra zm. 31.12.2012 r.], Piotr Kuś, Józef Wabnik, Elżbieta Wyjadłowska, Janina Wyparło. Aktywnie działają na rzecz mieszkańców Będzina, m.in. prowadzą przedsięwzięcia charytatywne:
od 1998 r. - przedświąteczne zbiórki żywności;
od 2001 r. - 2017 r. "Nauka dla każdego" (wyprawki szkolne dla uczniów z niezamożnych rodzin będzińskich).
W 2005 r. utworzyli Parafialny Zespół CARITAS /podstawowe informacje poniżej w zakładce - Przystań Nadziei pod zdjęciem członków PZC/.
Prowadzą bibliotekę i czytelnię parafialne (kierownik: Barbara Gajda). Asystentem kościelnym POAK im.dra A.Bilika jest Proboszcz Ks.Kanonik Andrzej Stępień, Dziekan Dekanatu Będzińskiego.


Filmy na dole bloga. Zapraszamy do ich oglądania.

piątek, 19 czerwca 2020

Ołtarz Akcji Katolickiej na zakończenie Oktawy Bożego Ciała

Od wielu lat, w parafii św. Trójcy, istnieje zwyczaj, że mieszkańcy ulic, stawiają ołtarze na Boże Ciało. Ten zwyczaj dotyczy także zakończenia oktawy Bożego Ciała. Przy czym we wznoszenie ołtarzy na zakończenie oktawy, włączają się wspólnoty. Jeden z ołtarzy stawiają członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. doktora Adama Bilika. Tegoroczny ołtarz wykonali: Józef Wabnik i Piotr Kuś wg. koncepcji prezeski. - W tym roku postanowiłam nawiązać do 100. rocznicy poświęcenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Jezusa. Wiemy, że Pan Jezus jest obecny pod postacią chleba, które w ciągu wieków, kilka razy zmieniało się w tankę ludzką i po badaniach okazywało się jak np. w Sokółce, że był to fragment mięśnia sercowego w stanie zapalnym, co wskazuje, że serce żyło w chwili pobierania wycinka. Co więcej - cierpiało, jak na przykład ktoś, kto był ciężko bity w okolicach klatki piersiowej. Do tego nawiązują napisy na ołtarzu.  - mówi prezes POAK Katarzyna MACIEJEWSKA.



Pozostałe ołtarze: