Zapraszamy do wysłuchania filmów umieszczonych na dole strony.

Filmy dotyczą niektórych z licznych przedsięwzięć wykonywanych przez członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej imienia doktora Adama Kazimierza Bilika przy Parafii św.Trójcy w Będzinie.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im.doktora Adama Bilika

Powstał 26 listopada 1995 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Szwarlika. Zarząd: Katarzyna Maciejewska (prezes), [Barbara Gajda (skarbnik) zm. 17.01.2021 r.], Jadwiga Maciejewska (sekretarz); członkowie: Jan Brząkała, Józef Wysocki, Joanna Feledyk, Grzegorz Paszta; [Felicja Góra zm. 31.12.2012 r.], Piotr Kuś, Józef Wabnik, Elżbieta Wyjadłowska, Janina Wyparło. Aktywnie działają na rzecz mieszkańców Będzina, m.in. prowadzą przedsięwzięcia charytatywne:
od 1998 r. - przedświąteczne zbiórki żywności;
od 2001 r. - 2017 r. "Nauka dla każdego" (wyprawki szkolne dla uczniów z niezamożnych rodzin będzińskich).
W 2005 r. utworzyli Parafialny Zespół CARITAS /podstawowe informacje poniżej w zakładce - Przystań Nadziei pod zdjęciem członków PZC/.
Prowadzą bibliotekę i czytelnię parafialne (kierownik: Barbara Gajda). Asystentem kościelnym POAK im.dra A.Bilika jest Proboszcz Ks.Kanonik Andrzej Stępień, Dziekan Dekanatu Będzińskiego.


Filmy na dole bloga. Zapraszamy do ich oglądania.

czwartek, 12 listopada 2020

Ks. Tadeusz Peche - niezapomniany założyciel przedwojennej Akcji Katolickiej w Będzinie

Członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej nie zapominają również o założycielu przedwojennej będzińskiej Akcji Katolickiej - ks. Tadeuszu Peche. 
- Często modlę się za ks. Tadeusza Peche. Przychodzę przed jego grób. To jeden z wielu wspaniałych Kapłanów, którego osobiście nie mogłam znać, ale poznałam go dzięki starym dokumentom i relacjom tych, którzy byli blisko z nim związani. Wielkie wrażenie zrobiło na mnie wspomnienie jednego z kapłanów, który relacjonował zachowanie ks. Tadeusza, gdy ten był już bardzo słaby. W momencie odchodzenia do Domu Ojca, w Szwajcarii gdzie przebywał celem podleczenia zdrowia, myślał o swoich będzińskich parafianach i tęsknił za nimi... - mówi Katarzyna Maciejewska, prezeska Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dra Adama Bilika. - Jego uczeń, wikariusz i zastępca ks. Leon Stasiński w ŻP 31 lipca 1938 r. tak pisał: "To uczucie miłości ku duszom, którym pasterzował, przeważyło nawet uczucie synowskie. Kazał się pochować nie obok swego śp. ojca w Warszawie, ale tutaj w Będzinie, aby na dzień zmartwychwstania prowadzić powierzone pieczy swej dusze przed tron sprawiedliwości Najwyższego Sędziego".  
Ks. Jana Tadeusza PECHE (ur. 27.01.1882 w Naramicach - 29.7.1937 w szwajcarskiej miejscowości Ley-sin-Village, leżącej w kantonie Vaud). Był on autorem słynnego podręcznika „Pedagogika” (1918 r.). W parafii św. Trójcy duszpasterzował od 1929 r. aż do swej śmierci. Zainicjował w 1934 r. w Będzinie budowę Domu Katolickiego (obecnie siedziba Teatru Dzieci Zagłębia), który miał służyć Akcji Katolickiej. Za jego czasów, w 1936 r. parafia wydzierżawiła Gminie Będzina plac kościelny przy ul. Sączewskiego za symboliczną kwotę 1 zł rocznie – na 3 lata. Po upływie tego okresu dzierżawa miała być odnawiana co rok. Gmina zobowiązała się urządzić na dzierżawionym placu skwer i postawić na nim krzyż. Ks. Peche redagował gazetkę pt. „Życie Parafialne”, którego wydawcą był wikariusz ks. Leon Stasiński. Ks. Peche cieszył się szacunkiem i sympatią parafian. Niestety nawet słońce szwajcarskiej uzdrowiskowej miejscowości, które świeci częściej niż gdzie indziej, ani czyste i suche powietrze, nie pomogły odzyskać zdrowia ks. Tadeuszowi.
Po jego śmierci proboszczem został (10.09.1937) ks. M.Zawadzki. Na grobowcu ks. Peche widnieje napis:
KS. JAN TADEUSZ PECHE
PROBOSZCZ PARAFII BĘDZIN
WIZYTATOR SZKÓŁ ŚREDNICH
I KAPELAN WOJSKOWY
ZMARŁ DN. 29.7.1937R.
POKÓJ JEGO DUSZY!”