wtorek, 23 czerwca 2026
Dziękując za 30 lat reaktywacji Akcji Katolickiej w Polsce
XXX
Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę w 30-lecie jej
odrodzenia w Polsce rozpoczęła się 19 czerwca Mszą św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej o 20.00.
Przewodniczył jej bp Marek Mendyk, biskup świdnicki i asystent
stowarzyszenia. Następnie uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Apelu
Jasnogórskim, podczas którego Akcja Katolicka w Polsce została
zawierzona opiece Matki Bożej.
W sobotę 20 czerwca m.in. przedstawiciele Akcji Katolickiej Diecezji
Sosnowieckiej na czele z Prezesem DAK Jackiem Szramem, a także Katarzyna Maciejewska - prezes POAK im. dra Adama Bilika, uczestniczyli w
pielgrzymce. Opiekun duchowym był ks. Artur Pęksa.Wszyscy wyruszyli busem sprzed kościoła św. Tomasza Ap. na Pogoni.
Po wspólnej modlitwie dziękczynnej w Archikatedrze Częstochowskiej,
przedstawiciele Akcji Katolickiej z Polski przeszli na Wały
Jasnogórskie, gdzie sprawowana była Msza św. koncelebrowana pod
przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego, który był pierwszym asystentem
krajowym Akcji.
Z
okazji reaktywacji 30 lat temu Akcji Katolickiej w Polsce, Ojciec
Święty Leon XIV zaapelował w Watykanie do członków Akcji Katolickiej w
Polsce, aby ich wiara była ,,znakiem nadziei dla bliźnich”. Apel ten
skierował podczas cotygodniowej audiencji generalnej: "Trwają obchody
reaktywacji 30-lecia Akcji Katolickiej w Polsce. Stało się to dzięki
inspiracji św. Jana Pawła II, który nazwał ją szkołą wiary. Dziękuje
wszystkim asystentom i członkom tego stowarzyszenia za zaangażowanie w
ewangelizację. Niech wasza wiara będzie znakiem nadziei dla bliźnich.
Wszystkich Was błogosławię" – wskazał Biskup Rzymu.







