Zapraszamy do wysłuchania filmów umieszczonych na dole strony.

Filmy dotyczą niektórych z licznych przedsięwzięć wykonywanych przez członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej imienia doktora Adama Kazimierza Bilika przy Parafii św.Trójcy w Będzinie.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im.doktora Adama Bilika

Powstał 26 listopada 1995 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Szwarlika. Zarząd: Katarzyna Maciejewska (prezes), [Barbara Gajda (skarbnik) zm. 17.01.2021 r.], Jadwiga Maciejewska (sekretarz); członkowie: Jan Brząkała, Józef Wysocki, Joanna Feledyk, Grzegorz Paszta; [Felicja Góra zm. 31.12.2012 r.], Piotr Kuś, Józef Wabnik, Elżbieta Wyjadłowska, Janina Wyparło. Aktywnie działają na rzecz mieszkańców Będzina, m.in. prowadzą przedsięwzięcia charytatywne:
od 1998 r. - przedświąteczne zbiórki żywności;
od 2001 r. - 2017 r. "Nauka dla każdego" (wyprawki szkolne dla uczniów z niezamożnych rodzin będzińskich).
W 2005 r. utworzyli Parafialny Zespół CARITAS /podstawowe informacje poniżej w zakładce - Przystań Nadziei pod zdjęciem członków PZC/.
Prowadzą bibliotekę i czytelnię parafialne (kierownik: Barbara Gajda). Asystentem kościelnym POAK im.dra A.Bilika jest Proboszcz Ks.Kanonik Andrzej Stępień, Dziekan Dekanatu Będzińskiego.


Filmy na dole bloga. Zapraszamy do ich oglądania.

wtorek, 23 czerwca 2026

Dziękując za 30 lat reaktywacji Akcji Katolickiej w Polsce

XXX Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę w 30-lecie jej odrodzenia w Polsce rozpoczęła się 19 czerwca Mszą św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej o 20.00. Przewodniczył jej bp Marek Mendyk, biskup świdnicki i asystent stowarzyszenia. Następnie uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, podczas którego Akcja Katolicka w Polsce została zawierzona opiece Matki Bożej.
W sobotę 20 czerwca m.in. przedstawiciele Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej na czele z Prezesem DAK Jackiem Szramem, a także Katarzyna Maciejewska - prezes POAK im. dra Adama Bilika, uczestniczyli w pielgrzymce. Opiekun duchowym był ks. Artur Pęksa.Wszyscy wyruszyli busem sprzed kościoła św. Tomasza Ap. na Pogoni.  
Po wspólnej modlitwie dziękczynnej w Archikatedrze Częstochowskiej, przedstawiciele Akcji Katolickiej z Polski przeszli na Wały Jasnogórskie, gdzie sprawowana była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego, który był pierwszym asystentem krajowym Akcji.
Z okazji reaktywacji 30 lat temu Akcji Katolickiej w Polsce, Ojciec Święty Leon XIV zaapelował w Watykanie do członków Akcji Katolickiej w Polsce, aby ich wiara była ,,znakiem nadziei dla bliźnich”. Apel ten skierował podczas cotygodniowej audiencji generalnej: "Trwają obchody reaktywacji 30-lecia Akcji Katolickiej w Polsce. Stało się to dzięki inspiracji św. Jana Pawła II, który nazwał ją szkołą wiary. Dziękuje wszystkim asystentom i członkom tego stowarzyszenia za zaangażowanie w ewangelizację. Niech wasza wiara będzie znakiem nadziei dla bliźnich. Wszystkich Was błogosławię" – wskazał Biskup Rzymu.