Zapraszamy do wysłuchania filmów umieszczonych na dole strony.

Filmy dotyczą niektórych z licznych przedsięwzięć wykonywanych przez członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej imienia doktora Adama Kazimierza Bilika przy Parafii św.Trójcy w Będzinie.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im.doktora Adama Bilika

Powstał 26 listopada 1995 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Szwarlika. Zarząd: Katarzyna Maciejewska (prezes), [Barbara Gajda (skarbnik) zm. 17.01.2021 r.], Jadwiga Maciejewska (sekretarz); członkowie: Jan Brząkała, Józef Wysocki, Joanna Feledyk, Grzegorz Paszta; [Felicja Góra zm. 31.12.2012 r.], Piotr Kuś, Józef Wabnik, Elżbieta Wyjadłowska, Janina Wyparło. Aktywnie działają na rzecz mieszkańców Będzina, m.in. prowadzą przedsięwzięcia charytatywne:
od 1998 r. - przedświąteczne zbiórki żywności;
od 2001 r. - 2017 r. "Nauka dla każdego" (wyprawki szkolne dla uczniów z niezamożnych rodzin będzińskich).
W 2005 r. utworzyli Parafialny Zespół CARITAS /podstawowe informacje poniżej w zakładce - Przystań Nadziei pod zdjęciem członków PZC/.
Prowadzą bibliotekę i czytelnię parafialne (kierownik: Barbara Gajda). Asystentem kościelnym POAK im.dra A.Bilika jest Proboszcz Ks.Kanonik Andrzej Stępień, Dziekan Dekanatu Będzińskiego.


Filmy na dole bloga. Zapraszamy do ich oglądania.

wtorek, 23 czerwca 2026

Początki Akcji Katolickiej w Parafii Św. Trójcy i proboszcz ks. Tadeusz Peche /1929-1937/.

Szczególnie liczną przedwojenną organizacją katolicką w parafii św. Trójcy w Będzinie była tak bardzo propagowana przez ówczesnego papieża Piusa XI, a także pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę, Akcja Katolicka. Jej zaczątki w Będzinie w postaci Ligii Katolickiej istniały już za ks. A. Zimniaka /1924-1929/, a formalnie zawiązały się jako Stowarzyszenie Akcji Katolickiej za ks. T. Peche /1929-1937/.
W 1935 roku Akcja Katolicka była bardzo liczna, samych członkiń czynnych było 725 i około 300 wspierających i sympatyzujących. Dlatego też szczególną troską Oddziału była budowa Domu Katolickiego, na co poświęcano dużo pracy i ofiar. Miał on służyć szerokiej ich działalności.
Akcja Katolicka była zorganizowana w czterech kolumnach: Mężczyzn, Kobiet, Młodzieży Męskiej i Młodzieży Żeńskie. Ks. Peche ( FOTO 1) w następujący sposób prezentował te organizacje w 1935 roku na łamach „Życia Parafjalnego”: Nasz oddział Akcji Kat., który powstał z istniejącej przedtem Ligi Katolickiej założonej przed 10-ciu laty, posiada sporo ludzi wyrobionych i chętnych do pracy, którzy z resztą zdążyli się wyrobić w różnych innych organizacjach na terenie miejskiej para fii. Dlatego mogliśmy sobie pozwolić na rozbudowę naszego oddziału A. K. w ten sposób, ze liczy ona dzisiaj: 5 Zastępów Mężów, 5 Zastępów Kobiet, 1 Zastęp Pracownic domowych, 2 Stow. Młodz. Męskiej i 2 Stow. Młodz. Żeńskiej, razem wszystkich z góra 1000 osób. To już cała armia katolicka potężna wiara i czynem. Właśnie taką strukturę posiadał Paraf. Oddział Akcji Katolickiej także w par. św. Trójcy w Będzinie. Przychodząc do par. będzińskiej ks. Zawadzki zastał Akcję Katolicką Dorosłych – mężczyzn i kobiet – której asystentem był ks. A. Knaś (FOTO 2) oraz Młodzieży – żeńskiej i męskiej – której asystentem był ks. Leon Stasiński. Ponieważ ks. Zawadzki miał już za sobą duże doświadczenie w prowadzeniu tych organizacji, dlatego całym sercem podjął współprace z nimi. Istniejące sprawozdania roczne z działalności tych 4 kolumn Akcji Katolickiej, opublikowane na łamach „Życia Parafialnego” pozwalają zorientować się zarówno w ilości członków, strukturze, jak i programie ich działania. 
[wykorzystano fragmenty z publikacji: Ks. Marian Duda, PATRIARCHA BĘDZIŃSKI Ks. Wincenty Mieczysław Zawadzki 1894–1975 Będzin]