Dzisiaj w przededniu patronalnej uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata na Mszy św. w parafii Miłosierdzia Bożego spotkali się członkowie Akcji Katolickiej z naszej diecezji. Eucharystię koncelebrowali asystent Akcji ks. dr Grzegorz Noszczyk i ks. Marcel Magott, który podczas kazania przypomniał historię powstania i cele Akcji Katolickiej. Po Mszy św. odbyło się spotkanie przedstawicieli Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej. Obecni byli także reprezentanci naszego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. doktora Adama Bilika z Prezes Katarzyną Maciejewską.
sobota, 23 listopada 2024
sobota, 18 maja 2024
Kwiaty dla Bohatera spod Monte Cassino
Modlili się za śp. Felicję i Halinę Góra
17 maja w kościele św. Trójcy w Będzinie członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i parafianie modlili się za nieżyjące członkinie Akcji Katolickiej - śp. Felicję i Halinę Góra.
Pani Felicja była wieloletnią kierowniczką Biblioteki Parafii św. Trójcy w Będzinie oraz członkinią miejscowego oddziału Akcji Katolickiej. Podobnie jak jej Siostra Halina, nauczycielka historii, pani Felicja z zamiłowania była regionalistką. Napisała pierwszy i jedyny przewodnik po kościele św. Trójcy i parafii. Była pasjonatką historii Będzina.
sobota, 13 kwietnia 2024
125. rocznica urodzin "lekarza ubogich", "Alberta Zagłębia" - dra Adama Kazimierza Bilika
Wyjątkowa rocznica zasługuje na wyjątkowe obchody! W tym roku będziemy przypominać postać tego wyjątkowego człowieka oraz publikować informacje na temat wydarzeń wpisujących się w obchody 125. rocznicy urodzin Adama Kazimierza Bilika.
Podsumowanie zbiórki Caritas "TAK. POMAGAM !"
Na Święta Wielkanocne członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dra Adama K. Bilika z wolontariuszami Parafialnego Zespołu Caritas, podczas 24. Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności TAK. POMAGAM! zebrali 167 kg. W ubiegłym roku, przed Świętami Bożego Narodzenia, udało im się pozyskać rekordową ilość żywności, w przeliczeniu na kilogramy, bo aż 252 kg. Świadczy to o tym, że ofiarodawcy przekazywali dużo puszek mięsnych, żywności w słoikach czyli gotowych obiadowych potraw, olejów, mąki, kaszy i cukru. Paczki z żywnością trafiły do osób potrzebujących wsparcia z Będzina, do mieszkańców śródmieścia.
czwartek, 7 marca 2024
Modlili się za śp. księdza kanonika Kazimierza Szwarlika
Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Kazimierza 4 marca, członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. doktora Adama Bilika parafii św. Trójcy modlili się podczas Mszy św., sprawowanej przez proboszcza ks. kan. Andrzeja Stępnia, za swojego założyciela a zarazem wieloletniego proboszcza parafii św. Trójcy - śp. Ks. kan. Kazimierza Szwarlika.
Złożyli także wiązankę i zapalili znicze na jego grobie znajdującym się na pobliskim cmentarzu. - Księdzu Kazimierzowi bardzo zależało na naszej wspólnocie. Wspierał nas na różne sposoby. Jest stale w naszej pamięci i sercach. - wspominają członkowie POAK.
środa, 17 stycznia 2024
Zagłębiowskimi śladami niezłomnego biskupa Antoniego Zimniaka
Najlepszymi okazjami do wspomnień i przywracania pamięci są rocznice. W styczniu przypada kolejna rocznica śmierci Biskupa Antoniego Jacka Zimniaka - gorliwego kapłana, patrioty, organizatora i asystenta kościelnego przedwojennej Akcji Katolickiej diecezji częstochowskiej, proboszcza będzińskiej parafii św. Trójcy w latach 1924-1929, opiekuna Związku Młodzieży Tercjarskiej Wzajemnej Pomocy w dekanacie będzińskim, niezłomnego biskupa.
Rok temu, 26 stycznia 1943 r. obchodziliśmy 80. rocznicę śmierci pierwszego ówczesnego biskupa sufragana (pomocniczy) diecezji częstochowskiej - Antoniego Jacka Zimniaka. Był biskupem w latach 1936-43. Mało kto dzisiaj pamięta, jakim był wyjątkowym człowiekiem i kapłanem. Przez wiele lat pracował w Zagłębiu Dąbrowskim. Przyczynił się do organizowania w diecezji Akcji Katolickiej, a po powstaniu został jej asystentem kościelnym. W Akcji Katolickiej widział skuteczne narzędzie do odrodzenia polskiego społeczeństwa.
– Przyszło mu być biskupem przez siedem lat w bardzo trudnym okresie. Najpierw bezpośrednio przed wybuchem II wojny światowej, gdy w 1936 r. były wielkie niepokoje w Niemczech, srożący się faszyzm i Hitler głosił swoją ideologię i swoją nienawiścią chciał wkrótce ogarnąć świat i Polskę. W tych trudnych czasach musiał funkcjonować Kościół, pocieszać i dźwigać ludzi. Szczególnie trudno było po wybuchu wojny, która nie oszczędzała kapłanów, z których wielu było aresztowanych, osadzonych w obozach koncentracyjnych i zamordowanych. Jak trudno wówczas było być biskupem – mówił na początku Mszy św. bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 26 stycznia 2022 r. przewodniczył liturgii w kościoła rektoralnym Świętego Rocha i Świętego Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.
piątek, 29 grudnia 2023
Kolejna udana zbiórka TAK, POMAGAM!
Po raz kolejny 8 i 9 grudnia, członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. doktora Adama Bilika wraz z
Zespołem Caritas wzięli udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności TAK.
POMAGAM! organizowanej przez Caritas. W tym roku pomogli nam znajomi z
POAK z Parafii św. Jadwigi z os. zamkowego, pani Basia z Akcji
Katolickiej z parafii Nawiedzenia NMP na os. Syberka i inni życzliwi
ludzie, sympatycy Caritas i Akcji Katolickiej.
- Podczas tej zbiórki zebraliśmy 252 kg żywności, którą dostarczyliśmy do 22 rodzin. Paczki były bardzo duże, a obdarowani szczęśliwi. Dziękuję wszystkim życzliwym Ofiarodawcom. - mówi Katarzyna Maciejewska, pani prezes POAK im. dra Adama Bilika.
poniedziałek, 8 maja 2023
Pogrzeb syna Adama Kazimierza Bilika
W niedzielę 30 kwietnia 2023 r. o godz. 4.41 zmarł Andrzej Bilik (84 lata) - najmłodszy syn znanego lekarza-społecznika Adama Kazimierza Bilika. 6 maja o godz. 12.00 w kościele św. Trójcy w Będzinie odbył się jego pogrzeb. Śp. Andrzeja żegnała żona Antonina, ale nie zabrakło również członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. doktora Adama K.Bilika Parafii Św.Trójcy w Będzinie. Śp. Andrzej był jednym z trójki dzieci Adama i Stanisławy Bilików. Jego starsze rodzeństwo tj. brat Adam junior (lekarz jak ojciec) i siostra Teresa (dziennikarka radiowa) zmarli wiele lat temu. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczyli : miejscowy proboszcz ks. kanonik Andrzej Stępień i ks. Grzegorz Maciejewski, który wygłosił kazanie. Kaznodzieja przypomniał m.in. że rodzice wybrali dla najmłodszego syna urodzonego 7.08.1939 r. imię Andrzej żeby św. Andrzej Bobola był jego patronem. Rok wcześniej, w 1938 r., Adam Bilik uczestniczył w Rzymie w uroczystościach kanonizacyjnych Św. Męczennika Andrzeja Boboli - Patrona Polski.
wtorek, 25 kwietnia 2023
Rocznica powołania A.Bilika na stanowisko Prezesa Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej
W momencie wybuchu wojny, liczba wiernych w diecezji (utworzonej 28 października 1925 roku) wynosiła 1 144 138. Taką liczbę przytoczył ks. Jan Związek na podstawie Katalogu kościołów i duchowieństwa diecezji częstochowskiej na rok 1939.
Niewątpliwie Adam Bilik stanowi wzór dla współczesnych ludzi. Do końca swego krótkiego aktywnego życia był wierny powołaniu. Służył ludziom, których Bóg postawił na jego drodze. Był człowiekiem głębokiej wiary i wielkim patriotą. Zmarł w młodym wieku po krótkiej, ale ciężkiej chorobie nerek 13 czerwca 1943 roku. W tym roku przypada 80. rocznica śmierci tego wyjątkowego człowieka.
- Warto przypomnieć, że 26 października 1996 roku Biskup Adam Śmigielski poświęcił siedzibę członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Parafii Św. Trójcy oraz nadał oddziałowi imię - doktora Adama Kazimierza Bilika. W tej uroczystości uczestniczyła wdowa po Adamie - Stanisława. Wśród zaproszonych gości był także ks. dr Grzegorz Noszczyk, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Jednocześnie Biskup nadał Domowi Parafialnemu imię - Jana Pawła II. W tym samym dniu, odbyła się w Sosnowcu uroczystość z okazji pierwszej rocznicy erygowania Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej. - wspomina Katarzyna Maciejewska, prezes POAK im. dra Adama Kazimierza Bilika.
niedziela, 19 marca 2023
Zbiórka TAK POMAGAM zakończona
Kolejna Ogólnopolska Zbiórka Żywności TAK POMAGAM prowadzona przez Caritas dobiegła końca. W piątek i sobotę, od rana do wieczora Wolontariusze zachęcali klientów sklepu Biedronka do wsparcia potrzebujących. - Bardzo dziękuję Wszystkim życzliwym Darczyńcom za przekazane produkty. Szczególnie dziękuję Wolontariuszom za poświęcony czas, którzy wsparli naszych Członków Parafialnego Zespołu Caritas i Oddziału Akcji Katolickiej im. Dra Adama Bilika Parafii Św. Trójcy w Będzinie czyli: wspaniałym Uczniom z SP 10 i Księdzu Łukaszowi Wawrzyniakowi, Dzieciom z SP 4 które z Panią Moniką dyżurowały w sobotę, Panu Krzysztofowi Klebachowi - przewodniczącemu Klubu Gazety Polskiej Będzin II wraz z Małżonką oraz Członkiniom Wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre. - wyraziła wdzięczność Katarzyna Maciejewska, Prezes POAK im. dra Adama Bilika.
Zanim paczki z produktami trafią do chorych i samotnych, członkowie Parafialnego Zespołu Caritas przeliczą produkty i przygotują paczki świąteczne.























