Zapraszamy do wysłuchania filmów umieszczonych na dole strony.

Filmy dotyczą niektórych z licznych przedsięwzięć wykonywanych przez członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej imienia doktora Adama Kazimierza Bilika przy Parafii św.Trójcy w Będzinie.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im.doktora Adama Bilika

Powstał 26 listopada 1995 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Szwarlika. Zarząd: Katarzyna Maciejewska (prezes), [Barbara Gajda (skarbnik) zm. 17.01.2021 r.], Jadwiga Maciejewska (sekretarz); członkowie: Jan Brząkała, Józef Wysocki, Joanna Feledyk, Grzegorz Paszta; [Felicja Góra zm. 31.12.2012 r.], Piotr Kuś, Józef Wabnik, Elżbieta Wyjadłowska, Janina Wyparło. Aktywnie działają na rzecz mieszkańców Będzina, m.in. prowadzą przedsięwzięcia charytatywne:
od 1998 r. - przedświąteczne zbiórki żywności;
od 2001 r. - 2017 r. "Nauka dla każdego" (wyprawki szkolne dla uczniów z niezamożnych rodzin będzińskich).
W 2005 r. utworzyli Parafialny Zespół CARITAS /podstawowe informacje poniżej w zakładce - Przystań Nadziei pod zdjęciem członków PZC/.
Prowadzą bibliotekę i czytelnię parafialne (kierownik: Barbara Gajda). Asystentem kościelnym POAK im.dra A.Bilika jest Proboszcz Ks.Kanonik Andrzej Stępień, Dziekan Dekanatu Będzińskiego.


Filmy na dole bloga. Zapraszamy do ich oglądania.

czwartek, 7 października 2010

Caritas Sosnowiec apeluje: rodzina ma być bezpieczna w sieci

Czcigodni Proboszczowie, Drodzy Diecezjanie,
Rodzice poświęcają wiele uwagi tematowi bezpieczeństwa swoich dzieci. Pouczają je, że obcym nie należy ufać, instruują jak zachować się na przejściu dla pieszych, na rowerze, zakazują nadmiernego oglądania telewizji czy słuchania głośno muzyki. Czy jednak wystarczająco chronią swoje pociechy? Czy są świadomi niebezpieczeństw jakie czyhają na ich dzieci na przykład w Internecie? Wiedzą, że to kopalnia wiedzy pozwalająca uczyć się i bawić, wielki wirtualny świat, w którym można zdobywać informacje i kontaktować się z innymi ludźmi. Niestety, jak dowodzą badania prawie 50% rodziców nie zna zagrożeń wynikających z umożliwienia dziecku dostępu do Internetu. Otwieranie stron o treściach związanych z przemocą, agresją, pornografią, nieświadome udostępnianie swoich danych osobowych, przesyłanie zdjęć osobom, które podszywają się pod naszych przyjaciół, otwieranie zawirusowanych plików to tylko nieliczne przykłady niebezpieczeństw wynikających z braku kontroli nad dzieckiem w sieci internetowej oraz braku systemu zabezpieczeń w jego komputerze. Mając na uwadze dobro dzieci i młodzieży, diecezjalna Caritas postanowiła włączyć się w kampanię społeczną zatytułowaną „Rodzina w sieci”. Szczególnie teraz, kiedy trwa Tydzień Miłosierdzia, kiedy modlimy się także za nasze rodziny, zastanówmy się czy nasze dzieci odkrywają świat cyberprzestrzeni w bezpieczny sposób. Przede wszystkim rozmawiajmy o tym, jakie strony przeglądają, z kim nawiązują kontakty i jakich informacji poszukują oraz ostrzegajmy przed udostępnianiem prywatnych danych takich jak nazwisko, adres zamieszkania, zdjęcia gdyż mogą one zostać wykorzystane w nienależyty sposób. Kiedy dodatkowo ustalimy jasne reguły korzystania z Internetu i upewnimy się, że te zasady są przestrzegane, zwłaszcza ścisły zakaz korzystania z Internetu w nocy i nie otwieranie plików od nieznajomych, zapewnimy najmłodszym znacznie większe bezpieczeństwo, a Internet nie będzie już stanowił realnego zagrożenia dla dziecka i jego najbliższych. Więcej szczegółów dotyczących akcji społecznej „Rodzina w sieci” znajduje się na plakatach umieszczonych w gablocie kościelnej. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i aktywnego włączenia się w akcję poprzez uwrażliwianie naszych dzieci i bliskich na zagrożenia w Internecie i sposoby uchronienia przed nimi.

ks. Tomasz Folga, diecezjalny koordynator akcji "Rodzina w sieci"