

Dzisiaj w niedzielę 17 stycznia 2021 r. odeszła do Domu Ojca nasza Kochana pani Basia Gajda z domu Gwiazda (ur. 18 wrzesień 1939 r.). Ta wiadomość pogrążyła członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. doktora Adama Bilika parafii św. Trójcy w wielkim smutku. Pani Basia była przez wiele lat członkiem naszego Oddziału. Znana ze swojej dokładności i odpowiedzialności pełniła w nim funkcję skarbniczki. Zapamiętamy Ją jako wspaniałą, wesołą i dowcipną osobę. A zarazem odpowiedzialną i perfekcyjną w tym co robiła. Była przez wiele lat odpowiedzialna, jako członek parafialnej Akcji, za przygotowywanie paczek z przyborami szkolnymi dla dzieci z ubogich będzińskich rodzin. Jako doświadczona nauczycielka wiedziała jakie przybory i zeszyty potrzebują uczniowie w zależności od wieku. Powierzyliśmy Jej również w Akcji Katolickiej rolę przygotowywania paczek żywnościowych dla mieszkańców naszego miasta w ramach przedświątecznych zbiórek żywności. Pani Basia należała również do Parafialnego Zespołu Caritas.
Odejście pani Basi to wielka strata dla członków Akcji Katolickiej, Kościoła, Parafii św. Trójcy i znajomych.
Od 1993 r. pani Basia jako wolontariuszka pracował w naszej parafialnej bibliotece. Pomagała pani Felicji Górze, która również społecznie od 1985 r. pracowała w naszej bibliotece parafialnej. Gdy pani Felicja zrezygnowała z pełnienia funkcji kierowniczki biblioteki zastąpiła ją w 2006 r.
Biblioteka parafii św. Trójcy rozpoczęła swoją działalności w niedzielę 27 października 1985 r. Była reaktywowana z inicjatywy ks. Jerzego Brzęczka i siostry pasjonistki Eligii Gozdowskiej przy pełnym poparciu ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Szwarlika. W 25-letnich dziejach biblioteki po jej reaktywowaniu pierwszą kierowniczką była s.Eligia (1985-1990), drugą emerytowana nauczycielka Felicja Góra (1990-2005), trzecią Barbara Gajda, emerytowana nauczycielka od 2006 do chwili obecnej.
Od 2005 r. należała do Żywego Różańca w parafii św. Trójcy w Będzinie. Była w Żywej Róży NMP Wspomożycielki Wiernych.
Nigdy nie zapomnimy Drogiej naszym sercom Kochanej pani Basi.
Przed 158. rocznicą wybuchu Powstania styczniowego członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dra Adama Bilika posprzątali groby polskich bohaterów - weteranów Powstania styczniowego na dwóch cmentarzach: na Górce Zamkowej (Walentego Walasa, Wojciecha Podrygały) oraz na cmentarzu pogońskim przy ul. Małobądzkiej (Ignacego Kaczmarskiego, Ignacego Otrębskiego). Zapalili znicze i położyli biało-czerwone flagi. Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym zrywem narodowo-wyzwoleńczym w epoce porozbiorowej przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Pomimo klęski militarnej powstanie umocniło świadomość narodową i miało wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. - Powstańców wspierali kapłani, m.in. proboszcz będzińskiej parafii św. Trójcy - ks. Ludwik Czerniański oraz wikariusz ks. Franciszek Ciszek. Młody kapłan został zesłany na Syberię, a ks. Czerniańskiego również dosięgły kary. - mówi Katarzyna Maciejewska, prezeska POAK im. dra A.Bilika.
Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem powołanym przez papieża Piusa XI we wrześniu 1928 r. Nazwa "Akcja Katolicka" pojawia się już wcześniej w motu proprio Piusa X z 18 XII 1903r. Formalnie do życia powołał Akcję Katolicką Pius XI w encyklice "Ubi arcano Dei" z 23 XII 1922r. AK rozwijała się jako stowarzyszenie katolików świeckich w oparciu o struktury Kościoła i w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną. W Polsce przedwojennej stowarzyszenie zawiązało się na Konferencji Episkopatu Polski w Poznaniu (28-30 IV 1930 r. ). 27 XI 1930r. papież Pius XI zatwierdził Statut Akcji obowiązujący w całej Polsce. 29 XI 1930r. kardynał A. Hlond erygował Naczelny Instytut Akcji Katolickiej. Tuż przed wybuchem wojny AK liczyła ok. 750 tys. członków, a samo stowarzyszenie zajęło znaczące miejsce w życiu społecznym ówczesnej Polski. Patronem AK w Polsce obrany został św.Wojciech. Jako święto patronalne wyznaczono uroczystość Chrystusa Króla. W latach 1939-45 AK musiała zawiesić swą działalność. Po wojnie nie mogła wznowić działania, gdyż nie pozwalał na to system komunistyczny. Impuls do ponownego powołania do życia AK w Polsce stała się wypowiedź Ojca Świętego Jana Pawła II skierowana do Biskupów Polskich w czasie wizyty "ad limina" w Rzymie, 12 stycznia 1993r.
WIELOLETNI DARCZYŃCY czyli „Przyjaciele Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im.doktora Adama Bilika”: Urszula Niedorozow, Henryka Olesiak, Gabriela Szczypińska z firmy „DEMO”, Maria i Helena Wspaniałe, Mirosława Ciszek, Halina Góra, Poseł na Sejm RP Waldemar Andzel (PiS), Władysław Osmala, ksiądz Grzegorz Maciejewski.
Sponsorzy przyborów szkolnych w ramach "Nauki dla każdego”: Janina Płaszewska z Brukseli, Teresa i Władysław Osmala (właściciele Centrum Odnowy Biologicznej „AGAVERA” w Będzinie, ul. Jasna 1), Jan Kubik (prezes Zarządu SKOK Jowisz z Czeladzi), prezes Zarządu PTHU Interpromex Sp. z o.o. w Będzinie Emil Bystrowski (wiceprezes Komitetu Rozwoju Zagłębia), radni powiatowi z klubu PiS: Radosław Nawara, Włodzimierz Trzcionka, Arkadiusz Grabowski, Urszula i Ewa Trefon, Maria Bubel, Sylwia Szot, Jarosław Krzywda (firma fotograficzna CyberLab w Będzinie) oraz WSZYSCY ANONIMOWI DARCZYŃCY za których się modlimy.