wtorek, 30 marca 2010
poniedziałek, 29 marca 2010
Rozdali paczki żywnościowe
- Z tej zbiórki zrobiliśmy 21 paczek czyli mniej niż na poprzednie święta. To efekt ubożenia ludzi. Obserwujemy, że z roku na rok jest coraz mniej ofiarowanych produktów, a coraz więcej oczekujących na pomoc. Sytuacja ludzi pogarsza się. Tylko nieliczni bogacą się, a większość społeczeństwa staje się coraz biedniejsza. - mówi Barbara Gajda z POAK, koordynatorka przedświątecznych zbiórek żywności.
Nie dziwi to innej członkini POAK, która jest równocześnie szefową Parafialnego Zespołu Caritas - Jadwigi Maciejewskiej.
- Lista podopiecznych naszego Parafialnego Zespołu Caritas, którym dajemy żywność od pięciu lat jest długa. W sumie mamy na niej 400 osób. Produkty żywnościowe mamy dzięki Caritas diecezji sosnowieckiej, która realizuje program unijny PEAD polegający na dożywianiu najuboższych mieszkańców UE. Robi to za pośrednictwem parafialnych zespołów Caritas takich jak nasz. Zgłasza się do nas zawsze więcej niż 400 osób. Ale żeby pomóc wszystkim musielibyśmy mieć wielkie magazyny na składowanie żywności przywożonej z magazynów diecezjalnej Caritas. Poza tym trzeba pamiętać, że transport opłacamy z własnych pieniędzy i nikt nie pomaga nam w rozładunku tych kilku ton produktów, które co miesiąc przywozimy. Nie wyobrażam sobie prowadzenia tej inicjatywy bez pomocy panów Grzegorza Paszty, który organizuje przywóz towarów oraz Jana Brząkały, który pomaga mu w załadunku i rozładunku tych kilku ton... każdego miesiąca. Żywność wydajemy popołudniami. Potrzebujemy na to dwóch lub trzech dni. Do tego dochodzi biurokracja... podpisy, oświadczenia... Nie jest to takie łatwe. I oczywiście skrupulatne sprawozdania. - mówi Jadwiga Maciejewska.
Dziękujemy Wszystkim Życzliwym Ofiarodawcom. Bóg zapłać.
niedziela, 28 marca 2010
Zapraszamy na Drogę Krzyżową - Bądźmy świadkami miłości...

piątek, 26 marca 2010
Jedyna biblioteka z taką tradycją...
W tym roku obchodzimy 25 lecie reaktywacji biblioteki Parafii św. Trójcy. Jest to jedna z niewielu bibliotek parafialnych, a może i jedyna w diecezji sosnowieckiej, tak prężnie działająca, oferująca bardzo bogaty księgozbiór i dostępna dla czytelników. Z "Przewodnika Parafii św.Trójcy" Felicji Góry dowiadujemy się, że biblioteka parafialna powstała prawdopodobnie zaraz po wojnie i miała swoją siedzibę w lokalu Sodalicji Mariańskiej Panien w nowo zbudowanym Domu Katolickim. Nie wiemy jednak, kiedy i dlaczego jej działalność została przerwana. Bibliotekę i czytelnię prowadzą członkinie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dra Adama Bilika. W każdą niedzielę (godz.10.00-12.30) można korzystać z ich bogatego księgozbioru. Biblioteka ta rozpoczęła swoją działalność w niedzielę 27.10.1985r. Została wtedy reaktywowana po kilkunastoletniej przerwie. Opiekę nad biblioteką sprawował od chwili jej powstania Ks. Proboszcz Kazimierz Szwarlik, a obecnie Proboszcz Ks. Kanonik Andrzej Stępień. W 2008r. z księgozbioru biblioteki korzystało około 75 osób. Wypożyczający to dzieci, młodzież, studenci oraz seniorzy. Księgozbiór liczył wtedy 4084 woluminów. Na początku księgozbiór pochodził z darów księży, sióstr zakonnych i świeckich parafian. Obecnie głównym sposobem powiększania zbiorów są zakupy, choć bardzo częste są także cenne dary. Największym ofiarodawcą jest Ks. Kanonik Kazimierz Szwarlik. Pierwszą bibliotekarką była pasjonistka s. Eligia Gozdowska, katechetka. W 2008r. w bibliotece pracowały panie: Felicja Góra – od 1985r., Barbara Gajda – od 1993r., Elżbieta Łyszczarz – od 1998r., Kinga Czaja – od 2003r., Joanna Dyszy – od 2005r. W ciągu 23 lat czyli do 2008r. istnienia biblioteki zapisało się do niej ponad 1050 czytelników i pracowały w niej jeszcze następujące osoby: Liliana Szyroczyn od 1989 do 1992r., Anna Antos od 1992 do 1999r., Grażyna Witek od 1992 do 1996r., Halina Marzec od 1995 do 2001r., Irena Dudała od 1999 do 2001r. Krótko pomagały też: Justyna Gajdzik, Agnieszka Jerzyna, Beata Jerzyna, Zofia Paliga.
W bibliotece gromadzone są przede wszystkim książki o treści religijnej, ale także literatura piękna o inspiracji chrześcijańskiej. Obszernym działem jest literatura hagiograficzna (życiorysy, legendy i powieści biograficzne o świętych, błogosławionych i kandydatach na ołtarze). Dział regionalny gromadzi książki, czasopisma, teczki tematyczne, albumy, kroniki i przewodniki. W bibliotece oprócz książek są gromadzone także roczniki czasopism: „Niedziela”, „Źródło”, „Nasza Arka”, „Droga”, „Księga Świętych”, „L'Osservatore Romano”, „Różaniec”. W księgozbiorze podręcznym wyodrębniono działy: Pismo Święte (teksty), Katechizmy, Historia Kościoła, Encyklopedie i słowniki, Przewodniki po sanktuariach, Antologie poezji i śpiewniki, Biografie świętych (zbiory), Historia Polski, Historia literatury polskiej, Informatory. W czytelni przechowywane są komplety gazetek „Życie Parafialne” wydawanych w latach 1935 – 1939 oraz 1997 – 2000. Gromadzone są również teczki tematyczne. Jest ich 176.
piątek, 19 marca 2010
Wielkopostny Dzień Skupienia dla Akcji Katolickiej

środa, 17 marca 2010
Przedświąteczna zbiórka żywności trwa

Niedługo PZC będzie wydawał żywność
