Zapraszamy do wysłuchania filmów umieszczonych na dole strony.

Filmy dotyczą niektórych z licznych przedsięwzięć wykonywanych przez członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej imienia doktora Adama Kazimierza Bilika przy Parafii św.Trójcy w Będzinie.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im.doktora Adama Bilika

Powstał 26 listopada 1995 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Szwarlika. Zarząd: Katarzyna Maciejewska (prezes), [Barbara Gajda (skarbnik) zm. 17.01.2021 r.], Jadwiga Maciejewska (sekretarz); członkowie: Jan Brząkała, Józef Wysocki, Joanna Feledyk, Grzegorz Paszta; [Felicja Góra zm. 31.12.2012 r.], Piotr Kuś, Józef Wabnik, Elżbieta Wyjadłowska, Janina Wyparło. Aktywnie działają na rzecz mieszkańców Będzina, m.in. prowadzą przedsięwzięcia charytatywne:
od 1998 r. - przedświąteczne zbiórki żywności;
od 2001 r. - 2017 r. "Nauka dla każdego" (wyprawki szkolne dla uczniów z niezamożnych rodzin będzińskich).
W 2005 r. utworzyli Parafialny Zespół CARITAS /podstawowe informacje poniżej w zakładce - Przystań Nadziei pod zdjęciem członków PZC/.
Prowadzą bibliotekę i czytelnię parafialne (kierownik: Barbara Gajda). Asystentem kościelnym POAK im.dra A.Bilika jest Proboszcz Ks.Kanonik Andrzej Stępień, Dziekan Dekanatu Będzińskiego.


Filmy na dole bloga. Zapraszamy do ich oglądania.

piątek, 26 marca 2010

Jedyna biblioteka z taką tradycją...

W tym roku obchodzimy 25 lecie reaktywacji biblioteki Parafii św. Trójcy. Jest to jedna z niewielu bibliotek parafialnych, a może i jedyna w diecezji sosnowieckiej, tak prężnie działająca, oferująca bardzo bogaty księgozbiór i dostępna dla czytelników. Z "Przewodnika Parafii św.Trójcy" Felicji Góry dowiadujemy się, że biblioteka parafialna powstała prawdopodobnie zaraz po wojnie i miała swoją siedzibę w lokalu Sodalicji Mariańskiej Panien w nowo zbudowanym Domu Katolickim. Nie wiemy jednak, kiedy i dlaczego jej działalność została przerwana. Bibliotekę i czytelnię prowadzą członkinie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dra Adama Bilika. W każdą niedzielę (godz.10.00-12.30) można korzystać z ich bogatego księgozbioru. Biblioteka ta rozpoczęła swoją działalność w niedzielę 27.10.1985r. Została wtedy reaktywowana po kilkunastoletniej przerwie. Opiekę nad biblioteką sprawował od chwili jej powstania Ks. Proboszcz Kazimierz Szwarlik, a obecnie Proboszcz Ks. Kanonik Andrzej Stępień. W 2008r. z księgozbioru biblioteki korzystało około 75 osób. Wypożyczający to dzieci, młodzież, studenci oraz seniorzy. Księgozbiór liczył wtedy 4084 woluminów. Na początku księgozbiór pochodził z darów księży, sióstr zakonnych i świeckich parafian. Obecnie głównym sposobem powiększania zbiorów są zakupy, choć bardzo częste są także cenne dary. Największym ofiarodawcą jest Ks. Kanonik Kazimierz Szwarlik. Pierwszą bibliotekarką była pasjonistka s. Eligia Gozdowska, katechetka. W 2008r. w bibliotece pracowały panie: Felicja Góra – od 1985r., Barbara Gajda – od 1993r., Elżbieta Łyszczarz – od 1998r., Kinga Czaja – od 2003r., Joanna Dyszy – od 2005r. W ciągu 23 lat czyli do 2008r. istnienia biblioteki zapisało się do niej ponad 1050 czytelników i pracowały w niej jeszcze następujące osoby: Liliana Szyroczyn od 1989 do 1992r., Anna Antos od 1992 do 1999r., Grażyna Witek od 1992 do 1996r., Halina Marzec od 1995 do 2001r., Irena Dudała od 1999 do 2001r. Krótko pomagały też: Justyna Gajdzik, Agnieszka Jerzyna, Beata Jerzyna, Zofia Paliga.

W bibliotece gromadzone są przede wszystkim książki o treści religijnej, ale także literatura piękna o inspiracji chrześcijańskiej. Obszernym działem jest literatura hagiograficzna (życiorysy, legendy i powieści biograficzne o świętych, błogosławionych i kandydatach na ołtarze). Dział regionalny gromadzi książki, czasopisma, teczki tematyczne, albumy, kroniki i przewodniki. W bibliotece oprócz książek są gromadzone także roczniki czasopism: „Niedziela”, „Źródło”, „Nasza Arka”, „Droga”, „Księga Świętych”, „L'Osservatore Romano”, „Różaniec”. W księgozbiorze podręcznym wyodrębniono działy: Pismo Święte (teksty), Katechizmy, Historia Kościoła, Encyklopedie i słowniki, Przewodniki po sanktuariach, Antologie poezji i śpiewniki, Biografie świętych (zbiory), Historia Polski, Historia literatury polskiej, Informatory. W czytelni przechowywane są komplety gazetek „Życie Parafialne” wydawanych w latach 1935 – 1939 oraz 1997 – 2000. Gromadzone są również teczki tematyczne. Jest ich 176.