Zapraszamy do wysłuchania filmów umieszczonych na dole strony.

Filmy dotyczą niektórych z licznych przedsięwzięć wykonywanych przez członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej imienia doktora Adama Kazimierza Bilika przy Parafii św.Trójcy w Będzinie.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im.doktora Adama Bilika

Powstał 26 listopada 1995 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Szwarlika. Zarząd: Katarzyna Maciejewska (prezes), [Barbara Gajda (skarbnik) zm. 17.01.2021 r.], Jadwiga Maciejewska (sekretarz); członkowie: Jan Brząkała, Józef Wysocki, Joanna Feledyk, Grzegorz Paszta; [Felicja Góra zm. 31.12.2012 r.], Piotr Kuś, Józef Wabnik, Elżbieta Wyjadłowska, Janina Wyparło. Aktywnie działają na rzecz mieszkańców Będzina, m.in. prowadzą przedsięwzięcia charytatywne:
od 1998 r. - przedświąteczne zbiórki żywności;
od 2001 r. - 2017 r. "Nauka dla każdego" (wyprawki szkolne dla uczniów z niezamożnych rodzin będzińskich).
W 2005 r. utworzyli Parafialny Zespół CARITAS /podstawowe informacje poniżej w zakładce - Przystań Nadziei pod zdjęciem członków PZC/.
Prowadzą bibliotekę i czytelnię parafialne (kierownik: Barbara Gajda). Asystentem kościelnym POAK im.dra A.Bilika jest Proboszcz Ks.Kanonik Andrzej Stępień, Dziekan Dekanatu Będzińskiego.


Filmy na dole bloga. Zapraszamy do ich oglądania.

poniedziałek, 29 marca 2010

Rozdali paczki żywnościowe

Zakończona została przedświąteczna zbiórka żywności prowadzona w naszym kościele. - Po raz pierwszy nasz POAK zorganizował zbiórkę żywności w 1995r. Wynikało to z potrzeby wsparcia osób, których sytuacja materialna była bardzo trudna. Od tego czasu przed każdymi świętami Zmartwychwstania Pańskiego i Bożego Narodzenia organizujemy w kościele zbiórki produktów żywnościowych. Trwa to już 16 lat. Ofiarodawcami są członkowie POAK i życzliwi parafianie. Przeważnie nie bogaci... - mówi Katarzyna Maciejewska, prezes POAK.
29 marca członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dra Adama Bilika przygotowali paczki żywnościowe z produktów, które złożone zostały przez ofiarodawców do specjalnego kosza w kościele. Tym razem pani Barbarze pomagali: Jan Brząkała, Grzegorz Paszta, Józef Wysocki i sympatycy POAK: Kinga Czaja, Marzena Oszczygieł, Karolina Pajewska oraz wolontariuszka Aleksandra Kopczyńska.
- Z tej zbiórki zrobiliśmy 21 paczek czyli mniej niż na poprzednie święta. To efekt ubożenia ludzi. Obserwujemy, że z roku na rok jest coraz mniej ofiarowanych produktów, a coraz więcej oczekujących na pomoc. Sytuacja ludzi pogarsza się. Tylko nieliczni bogacą się, a większość społeczeństwa staje się coraz biedniejsza. - mówi Barbara Gajda z POAK, koordynatorka przedświątecznych zbiórek żywności.
Nie dziwi to innej członkini POAK, która jest równocześnie szefową Parafialnego Zespołu Caritas - Jadwigi Maciejewskiej.
- Lista podopiecznych naszego Parafialnego Zespołu Caritas, którym dajemy żywność od pięciu lat jest długa. W sumie mamy na niej 400 osób. Produkty żywnościowe mamy dzięki Caritas diecezji sosnowieckiej, która realizuje program unijny PEAD polegający na dożywianiu najuboższych mieszkańców UE. Robi to za pośrednictwem parafialnych zespołów Caritas takich jak nasz. Zgłasza się do nas zawsze więcej niż 400 osób. Ale żeby pomóc wszystkim musielibyśmy mieć wielkie magazyny na składowanie żywności przywożonej z magazynów diecezjalnej Caritas. Poza tym trzeba pamiętać, że transport opłacamy z własnych pieniędzy i nikt nie pomaga nam w rozładunku tych kilku ton produktów, które co miesiąc przywozimy. Nie wyobrażam sobie prowadzenia tej inicjatywy bez pomocy panów Grzegorza Paszty, który organizuje przywóz towarów oraz Jana Brząkały, który pomaga mu w załadunku i rozładunku tych kilku ton... każdego miesiąca. Żywność wydajemy popołudniami. Potrzebujemy na to dwóch lub trzech dni. Do tego dochodzi biurokracja... podpisy, oświadczenia... Nie jest to takie łatwe. I oczywiście skrupulatne sprawozdania. - mówi Jadwiga Maciejewska.
Dziękujemy Wszystkim Życzliwym Ofiarodawcom. Bóg zapłać.